Jak rozpoznać Brak danych ze względu na jakość obrazu. Możliwe gatunki: Wróbel zwyczajny, Mazurek, Zięba
Brak danych ze względu na jakość obrazu.
Widziałeś ptaka? Zidentyfikuj go natychmiast w aplikacji Birdby
Otwórz aplikacjęAby poprawnie rozpoznać Brak danych ze względu na jakość obrazu. Możliwe gatunki: Wróbel zwyczajny, Mazurek, Zięba (Brak danych ze względu na jakość obrazu.), sprawdź każdą z tych cech. Ptaki bywają trudne: zachowanie, siedlisko i głos często potwierdzają to, czego jedno zdjęcie nie może.
Rozmiar na pierwszy rzut oka
- Długość
- Brak danych ze względu na jakość obrazu. Typowo 14-16 cm dla wróbli i zięb.
- Rozpiętość skrzydeł
- Brak danych ze względu na jakość obrazu. Typowo 21-29 cm dla wróbli i zięb.
- Waga
- Brak danych ze względu na jakość obrazu. Typowo 20-35 g dla wróbli i zięb.
Cechy fizyczne do sprawdzenia
- 1
Upierzenie
Ogólny kolor i wzór upierzenia.
Brak danych ze względu na jakość obrazu. Prawdopodobnie dominują odcienie brązu, szarości, bieli, z możliwymi akcentami czerni, rudości lub zieleni w zależności od gatunku i płci.
- 2
Kształt dzioba
Kształt i kolor dzioba: kluczowy znak terenowy.
Brak danych ze względu na jakość obrazu. Prawdopodobnie krótki, stożkowaty, przystosowany do jedzenia nasion.
- 3
Kolor oczu
Kolor tęczówki i charakterystyczne oznaczenia oczu.
Brak danych ze względu na jakość obrazu. Prawdopodobnie ciemny.
- 4
Kolor nóg
Kolor nóg i stóp.
Brak danych ze względu na jakość obrazu. Prawdopodobnie brązowy lub różowawy.
- 5
Cechy wyróżniające
Wyróżniające cechy odróżniające ten gatunek.
Brak danych ze względu na jakość obrazu. Dla wróbli: czarny śliniak (samiec), szara czapeczka (samiec). Dla mazurka: kasztanowa czapeczka, czarna plamka na policzku. Dla zięby: niebieskoszara czapeczka (samiec), rdzawobrązowy spód (samiec).
- 6
Wygląd młodego
Jak młode różnią się od dorosłych.
Brak danych ze względu na jakość obrazu. Młode ptaki są zazwyczaj bardziej matowe, z mniej wyraźnymi wzorami niż dorosłe.
- 7
Zmiany sezonowe
Zmiany upierzenia między okresem lęgowym a pozalęgowym.
Brak danych ze względu na jakość obrazu. Pospolite wróble i zięby nie wykazują znaczących zmian upierzenia sezonowego, poza zużyciem piór.
- 8
Dymorfizm płciowy
Różnice między samcami a samicami.
Brak danych ze względu na jakość obrazu. Wróbel zwyczajny i zięba wykazują wyraźny dymorfizm płciowy. Mazurek ma niewielki dymorfizm.
Kluczowe znaki terenowe
- Kształt i rozmiar. Mały, krępy ptak z krótkim, stożkowatym dziobem. Typowy dla wróblowych.
- Ubarwienie ogólne. Dominują odcienie brązu i szarości. Szukaj kontrastów, pasków na skrzydłach, kolorów na głowie i spodzie ciała.
- Środowisko. Gdzie ptak został zaobserwowany? Wróble zwyczajne są ściśle związane z ludźmi, mazurki preferują tereny wiejskie, a zięby lasy i parki.
- Zachowanie. Czy ptak żeruje na ziemi, czy na drzewach? Czy jest samotny, czy w stadzie? Jak lata?
- Głos. Charakterystyczne ćwierkanie wróbli, bardziej melodyjny śpiew zięby.
Poznaj Brak danych ze względu na jakość obrazu. Możliwe gatunki: Wróbel zwyczajny, Mazurek, Zięba
Identyfikuj ptaki wszędzie
Bezpłatnie na iOS, Android i w sieci. Identyfikacja po zdjęciu i dźwięku, pełna baza gatunków i Twoja osobista lista.